Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) dôrazne odmieta slová ministra financií Igora Matoviča o zrušení valorizačného mechanizmu. Výroky ministra Matoviča sú nebezpečné a nedajú sa chápať inak, ako vyháňanie zdravotníkov zo slovenských nemocníc.

Valorizačný mechanizmus garantuje každoročné zvyšovanie základnej zložky mzdy všetkých zdravotníckych povolaní podľa vývoja priemernej mzdy v národnom hospodárstve, Aj tento rok sa od 1. januára upravovali základné zložky mzdy, o 3,75 percenta, čo nepokrýva ani infláciu.

Ministrovi financií Matovičovi sa zrejme aj to zdá priveľa. Na zdravotníckej konferencii Vizionári v zdravotníctve totiž vyhlásil: „Zdravotníci sú radi, že existuje tzv. mzdový automat. Majú garanciu, že im každý rok rastú platy. Ale v skutočnosti máte lekára, ktorý sa narobí ako kôň a máte lekára, ktorý si váľa šunky a majú rovnaký plat. Pýtam sa, dokedy? Keď ľudí neodmeňujeme podľa výkonu, tak je v tom niečo choré.

Zástupcovia zamestnancov v zdravotníctve tieto výroky ostro kritizujú. Nedá sa to chápať inak, ako vyháňanie zdravotníkov zo slovenských nemocníc. Normálny človek sa nestačí diviť, ak toto počuje od ministra financií, komentoval to predseda SOZ ZaSS Anton Szalay. Ako dodal, privítali by skôr navýšenie koeficientov, ktoré už takmer rok sľubuje aj premiér a ktoré by viedlo k zabezpečeniu stabilizácie odborníkov v našom zdravotníctve, najmä v nemocniciach.

Zdravotnícki odborári sa ohradzujú aj proti ďalším výrokom ministra Matoviča na adresu lekárov. „Nemôžeme súhlasiť ani s tvrdeniami ministra ‚o váľaní si šuniekniektorých zamestnancov. Pozná vôbec prácu v nemocniciach a hlavne ostatné dva roky? Asi nie, inak by musel vzdať hold všetkým, ktorí boli v prvej línii v boji proti pandémii a mnohí z nich ochoreli, dokonca podľahli ochoreniu. Preto dôrazne žiadame kompetentných politikov, aby zvažovali slová a neposielali takto otvorene zdravotníkov mimo rezort a do zahraničia,  zdôraznil Anton Szalay.

Od SOZZASS