Platové nožnice v nemocniciach sa otvárajú čoraz viac. Rozdiel medzi platmi lekárov, sestier a nezdravotníckych pracovníkov je obrovský. Kuchári či sanitári živoria. Vyžiť musia z pár stoviek eur. Pomaly im už dochádza trpezlivosť.

Zdravotnícki odborári rokujú s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS) o dodatku ku kolektívnej zmluve. Nezdravotníckym pracovníkom v tzv. robotníckych profesiách sa snažia vydobyť 10-percentné zvýšenie platov. „Títo ľudia žijú takmer z minimálnej mzdy. Ich platy v regionálnych nemocniciach sa nezvyšovali ani vlani,“ povedal predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay.

Odborárom sa podarilo dohodnúť zvýšenie najmenej o 7 percent iba v štátnych nemocniciach, tých je 24. Problémom sú však regionálne nemocnice, ktorých je viac ako 80. Prvé kolo rokovaní s ANS minulý týždeň nedopadlo dobre.

„Nemôžeme navýšiť to, na čo nemáme peniaze. Naše nemocnice musia platiť odvody, nemôžu sa zadlžovať ako štátne. Rozumiem tomu, že tie platy sú nízke a áno, zdravotníkom sa výrazne pridalo, ale nezdravotníkom sa výrazne nepridalo,“ reagoval prezident ANS Marián Petko. Dodal, že 10-percentné navýšenie by pre nemocnice znamenalo náklady 6,8 mil. eur.

Čo budú robiť bez kuchárov?

Szalay upozorňuje, že nemocnice bez týchto pracovníkov nedokážu zabezpečiť riadny chod. Nezdravotnícki pracovníci sú pripravení aj na protesty. „Zákon ani týmto pracovníkom nedovoľuje štrajkovať v pracovnom čase, môžeme však organizovať protestné zhromaždenia. Ľudia sú na to pripravení. Niektorí, najmä v okolí Bratislavy, uvažujú, že z práce odídu. A čo urobia pracoviská bez kuchárov?“ pýta sa Szalay.

Marián Petko povedal, že riešenie je v rukách ministerstva zdravotníctva. Ak nemocnice dostanú v rozpočte viac o 119 miliónov eur, sú pripravené s odborármi hľadať riešenie. Zdravotnícky rezort potvrdil, že od asociácie dostal požiadavku na dofinancovanie.

„Ešte sme si vyžiadali potrebné dodatočné podklady, bez ktorých nevieme túto požiadavku automaticky validovať,“ odpovedalo tlačové oddelenie ministerstva pre Nový Čas. Či nemocnice peniaze dostanú, by malo byť známe tento týždeň.

Priemerné mzdy za ¾ 2023 v nemocniciach

  • Lekári – od 4 072 eur do 4 759 eur
  • Zdravotné sestry – od 1 835 eur do 2 293 eur
  • Robotnícke povolania – od 895 eur do 1 115 eur

Zdroj: Nový čas, SITA

Od SOZZASS