18. august 2022 – Na najnovšom nápade ministra financií zvýšiť platy zdravotným sestrám treba vyzdvihnúť, že chce zvýšiť už základné platy, a tiež že v odmeňovaní myslí aj na odpracované roky praxe. No ,ako obyčajne, aj tento návrh vyvoláva viac otázok ako odpovedí a prináša nemalé komplikácie.

Minister financií najskôr oznámil svoj zámer zvyšovať platy zdravotným sestrám z večera do rána, na sociálnej sieti a bez predchádzajúcej odbornej diskusie. Viac informácií priniesla spoločná tlačová konferencia s ministrom zdravotníctva. „Samozrejme, chceme, aby mali sestry vyššie platy. Návrh, ktorý predstavili ministri financií a zdravotníctva na tlačovej konferencii, však prináša celý rad komplikácií. Navyše pánom ministrom by sme radi pripomenuli, že vyššie platy si zaslúžia aj ďalší zdravotnícki pracovníci, nielen zdravotné sestry,“ komentoval to predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) Anton Szalay.

Ak by došlo k navýšeniu základných platov zdravotných sestier z 0,89 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve na 1 %, je otázkou, ako sa zvýšia koeficienty u ostatných zdravotníckych povolaní. Minister financií tiež nevysvetlil, ako je k tomu zabezpečené finančné krytie v štátnom rozpočte na rok 2023. „Tento nesystémový krok a postup ministra financií opäť potvrdzuje obchádzanie príslušných zástupcov zdravotníkov (SOZ ZaSS). O odmeňovaní zdravotníkov má byť diskusia na MZ SR a finančné krytie má zabezpečiť MF SR v štátnom rozpočte,“ vyjadril sa Anton Szalay.

Okrem základných platov Igor Matovič avizoval aj zavedenie príplatku za odpracované roky. „Roky praxe v tabuľke boli už v roku 2004 a myslíme si, že tento spôsob odmeňovania má svoje opodstatnenie, ale pre všetkých zdravotníkov,“ dodal Anton Szalay.

Zdroj: TASR, SITA, ČAS, WEBNOVINY, vZDRAVOTNICTVE, PLUS7DNI, LEKARI, MEDIWEB……..

Od SOZZASS