Hostia: Anton Szalay (predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb) a Iveta Lazorová (prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek).

Ak v decembri odíde viac ako dvetisíc lekárov, váha systému ostane na pleciach ďalších zdravotníckych profesií. Zdravotných sestier je pritom už v súčasnosti akútny nedostatok, na 1000 obyvateľov ich máme približne 5, pričom európsky priemer presahuje 8. Jednotlivo vyjadrujú podporu lekárom aj výpoveďou, iba z Fakultnej nemocnice v Trenčíne chce odísť niekoľko sestier – inštrumentárok. Iné zdravotnícke profesie zatiaľ vyčkávajú a hromadný odchod nehlásia. S vývojom situácie však nie sú spokojní, okrem nízkych platov upozorňujú na ďalšie problémy, chaos, aj nedostatočnú starostlivosť o pacientov. Aká je medzi zdravotníkmi nálada? Aká veľká je hrozba zrútenia systému a kto by mal v spore ustúpiť?

V relácii K veci odpovieme s predsedom Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Antonom Szalayom a prezidentkou Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivetou Lazorovou.

ZVUKOVÝ_ZÁZNAM.

Moderuje Nina Alžbetkinová; Foto: PIXABAY/geralt

Od SOZZASS