17. 4. 2023

Rubrika: TÉMA DŇA

Výstavba nemocnice je nekonečným príbehom • Kto je zodpovedný a čo ďalej

BRATISLAVA – Príbeh s 35-ročnou históriou! Presne toľko sa hovorí o vybudovaní modernej nemocnice v hlavnom meste. Hoci sme na jej výstavbu mohli čerpať 281 miliónov eur z Plánu obnovy, dnes už je viac-menej jasné, že šibeničný termín, ktorým je rok 2026, je pre nás nestihnuteľný. Hoci premiér tvrdí, že za nedodržanie termínov už padali hlavy, otázne je, ako ďalej. Jednou z možností je uprosiť EK, aby nám povolila odklad, a to minimálne 1,5 roka. Sú v hre aj iné riešenia?!

Projekt novej univerzitnej nemocnice v Bratislave straší politikov už viac než 35 rokov. Moderná stavba mala vyrásť v mestskej časti Lamač už v 90. rokoch minulého storočia. Namiesto toho tu v súčasnosti nájdete iba jamu v zemi. Ak nezískame z EK odklad, sme prakticky bez šance to do roku 2026 stihnúť. „Časová strata pri projekte novej nemocnice na bratislavských Rázsochách je veľká, a to minimálne deväť mesiacov až jeden a pol roka. Pre mňa je momentálne najdôležitejšie skrátiť akýkoľvek časový deficit, ktorý vznikol, na úplné minimum a skompletizovať dokumentáciu tak, aby niekto, kto príde po voľbách, bol schopný nadviazať na prácu, ktorú sme vo veľmi krátkej dobe uskutočnili, a bol schopný vyhlásiť verejné obstarávanie,“ potvrdil štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Palkovič s tým, že dúfa, že sa podarí vyrokovať aj posun niektorých termínov.

Kto bude pykať?!

Dočasne poverený premiér Eduard Heger tvrdil, že zodpovednosť za meškanie projektu novej nemocnice už vyvodili a hlavy už padali. „Dnes to dobiehame. Máme tam kvalitný tím. A robíme všetko pre to, aby sme to stihli. Zatiaľ je to stihnuteľné,“ dodal. Jeho koaličný partner Boris Kollár hovorí, že pomyselný Damoklov meč visí práve nad Hegerom. „Ak sa nepostaví nemocnica Rázsochy, zodpovednosť ponesie dočasne poverený premiér Eduard Heger,“ vyhlásil predseda Sme rodina a Národnej rady Boris Kollár pred časom v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12 s tým, že Heger sľúbil prezidentke Zuzane Čaputovej, že situáciu vyrieši, „lebo by bol odvolaný“.

Náhradné riešenia

Síru chrlí v súvislosti s týmto projektom najmä opozícia, no aj bývalý koaličný partner SaS tvrdí, že ak by nám aj nejaký odklad EK dovolila, bude ťažké to stihnúť. „Keby bolo 1,5 roka navyše, tak by sa stíhalo viac, sme 1,5 roka od vyhlásenia plánu obnovy a stále nie sú na ministerstve dostatočné odborné kapacity, riešením je okamžite ich zazmluvniť,“

povedala poslankyňa SaS Jana Bittó-Cigániková s tým, že národná nemocnica sa podľa nej na základe politickej dohody stavať dá, a to z kapitálových výdavkov štátneho rozpočtu. Ďalším riešením je, že vláda by sumu 281 miliónov eur vyčlenenú z plánu obnovy presunula do regionálnych nemocníc. Vláda hovorí o tom, že je pripravená na všetky riešenia. „Samozrejme, že máme aj plán B a C. (…) Sústreďujeme sa však na najvyšší cieľ, a to je mať Rázsochy a mať ich zaplatené z plánu obnovy,“ doplnil Heger.

Musia pomôcť aj poslanci

Štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Palkovič pripomenul, že verejné obstarávanie sa má vyhlásiť koncom roka. Nevylúčil, že paralelný proces v rámci verejného obstarávania sa možno začne skôr. „Máme otvorené rokovania

o tom, že by sa takýto proces vedel spustiť skôr, ale ešte je to predčasné,“ doplnil s tým, že aktuálne sa čaká na zapracovanie pripomienok k dokumentácii. V súvislosti s projektom nemocnice na Rázsochách je podľa Palkoviča potrebná aj podpora poslancov v Národnej rade. Poukázal na to, že parlament nepodporil návrh na zavedenie výnimky z potreby ukončeného procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) pri významných investíciách, čo podľa neho výrazne spomaľuje procesy.

Ani rok a pol nemusí stačiť

Dušan Zachar, zdravotnícky analytik INEKO

– Treba povedať, že hrubá stavba nemocnice na Rázsochách mala byť podľa plánu obnovy hotová do konca roka 2025. Tomu už dnes nikto neverí. Málokto verí, že sa dá stihnúť do polovice roka 2026, čo je predĺžený termín, ktorý by sa dal relatívne ľahko vyrokovať s EÚ. Je ešte asi možné, že sa podarí tento termín predĺžiť do konca roka 2026, ale ani vtedy nie je vôbec isté, že by sa hrubá stavba stihla. A či sa podarí predĺžiť deadline pri rokovaniach s EÚ ešte viac, to si netrúfam povedať, ale s určitosťou by to bolo nesmierne ťažké a neštandardné, takže by to záviselo najmä od toho, do akej miery bude EÚ ochotná flexibilne vnímať a ohýbať záväzky členských krajín, ktoré si samy stanovili. Čisto teoreticky a technicky by sa dala asi nemocnica postaviť do roku 2030 tak, aby začala vtedy prijímať pacientov. Ale to by museli byť procesy vrátane verejného obstarávania dobre nastavené, všetko by muselo fungovať ako dobre namazané švajčiarske hodinky, a najmä štát by mal mať jasnú predstavu, ako má nemocnica vyzerať a fungovať.

Nie je politická vôľa

Miroslav Mendel, plastický chirurg, UNB

– Mám pocit, že nie je záujem postaviť nemocnicu Rázsochy. Prečo to tak je, o tom môžem len špekulovať. Osobne si myslím, že je tu finančná skupina, ktorá je v zdravotníctve taká silná, že ak jej zariadenie nebude fungovať tak, ako plánovala, bude mať tendenciu ho predať. V takom prípade ho bude môcť kúpiť štát. Na nemocnicu univerzitného typu je však toto zariadenie nedostačujúce. Na jednej strane sa niekto snaží získať európske peniaze, druhá vec je, na čo budú použité. Bojím sa, aby sme tu v roku 2026 nemali v zdravotníctve podmienky neadekvátne k európskej krajine 21. storočia. Zo zdravotníctva sa nemôže spraviť biznis.

Mali by sme peniaze využiť inak

Anton Szalay, predseda odborového zväzu

– Už dávnejšie sme žiadali, aby sa vedenie rezortu zaoberalo možnosťami, ako dať peniaze z EÚ na iné dôležité projekty na ministerstve zdravotníctva. Podľa slov mnohých odborníkov nám totiž vychádza, že Rázsochy sa postaviť v danom termíne nestihnú. Slovenské zdravotníctvo je dlhodobo podfinancované, tak prečo tie peniaze nevyužiť inak? Ako rodený Bratislavčan si uvedomujem, že tu potrebujeme modernú nemocnicu. Okrem finančných skupín tu totiž nikto nič nepostavil. Bol by som rád, keby som sa toho dožil, no som skeptický. Za peniaze, čo sa doteraz do Rázsoch vložili, už mohlo byť vybudované niečo iné.

2019

Architekt pôvodnej stavby Jindřich Martin navrhoval, aby sa zbúrala len časť stavby. Exministri Lengvarský a Krajčí sa pri Rázsochách navzájom obviňujú zo zlyhania. Búracie práce zahájil v roku 2019 vtedajší premiér Peter Pellegrini.

2023

S projektom Rázsoch treba začínať odznova.

Ako išiel čas s Rázsochami

1969

Na výstavbu nemocnice vyhlásili verejnú súťaž.

1986

V bratislavskej mestskej časti Lamač sa začalo s výstavbou.

1993

Prvý plánovaný termín dostavby, namiesto toho sa výstavba začala utlmovať.

1997

Projekt bol rozšírený o jednotku intenzívnej starostlivosti, pristávaciu plochu pre vrtuľníky.

2003

Realizácia prác sa úplne zastavila po tom, čo vláda stopla ďalšie financovanie projektu.

2019

Začal sa búrať skelet budovy.

2025

Aktuálny termín plánovaného dokončenia stavby, o ktorom vláda už priznáva, že sa nestihne.

Autor: Autor:kuk, tta I Foto: anc, tasr

Od SOZZASS