Na snímke predseda vlády SR Igor Matoviè poèas tlaèovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania 26. januára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann *** Local Caption *** choroba COVID 19 vírus koronavírus SARS CoV 2 pandémia antigénové bezplatné dobrovo¾né testovanie skríning priebežné výsledky

Dodnes neexistuje právny predpis a ani informácie, ako majú zamestnávatelia postupovať v prípade vyplácania príplatkov zdravotníckemu personálu a pracovníkom na COVID oddelení. Konštatuje to Slovenský odborový zväz zdravotníctva.

Matovič sľúbil príplatok

Ako ďalej povedal predseda Anton Szalay, premiér Igor Matovič sľúbil príplatok sedem eur za jednu odpracovanú hodinu a údajne sa mal vyplácať dovtedy, kým počet pacientov s novým koronavírusom neklesne vo všetkých nemocniciach pod tisíc.

Samotní zamestnávatelia by radi finančne ohodnotili svojich zamestnancov, ale nie je podľa Szalaya z čoho. A Matovič pritom podľa neho pred časom vyjadril pracovníkom podporu a že si odmenu zaslúžia.

Je potrebné splniť sľubované

Avšak podľa Szalaya je potrebné splniť sľubované. „Mnohí zamestnávatelia, zamestnanci sa dopytujú ako to v skutočnosti je. Majú si robiť zoznamy? Výpočty nákladov? Na základe čoho? Právny predpis, ani krytie eventuálnych finančných nákladov neexistuje,“ povedal Szalay.

Je koniec januára, Slovensko absolvovalo ďalšie kolo celoplošného testovania a zdravotníci boli opäť vyťažení počas tohto obdobia. Zároveň je tu vakcinácia a príde ďalšie testovanie.

„Je mnoho otvorených ďalších otázok, ktorým sa teraz nechcem venovať, ale základná otázka znie: pán premiér, tak aká je pravda s vašim sľubovaným príplatkom v sume sedem eur za hodinu práce na COVID pracoviskách?“ pýta sa Szalay. (ZDROJ: SITA)

Od SOZZASS