Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb ako zástupca zamestnancov aj v ústavných zdravotníckych zariadeniach vyjadruje nespokojnosť s riešeniami, ktoré predkladateľ navrhuje v novelách viacerých zákonov, ako je trestný zákon, zákon o civilnej ochrane, o zdravotnej starostlivosti, o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a o hospodárskej mobilizácii. Máme zato, že tieto opatrenia boli šité „horúcou ihlou“ bez verejnej a odbornej diskusie a bez vytvoreného časového priestoru. Predkladateľ si s najväčšou pravdepodobnosťou neuvedomil aké dôsledky budú mať tieto zmeny zákonov v praxi. V čom vidíme najväčšie úskalia?
1) Vybrali sa len určité zdravotnícke povolania, na ktoré sa majú tieto opatrenia vzťahovať – lekár, sestra, pôrodná asistentka, praktická sestra-asistent, rádiologický technik a sanitár.
2) Kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti (ďalej ÚZS) je podľa predkladateľa taká situácia, kedy poskytovatelia ÚZS nie sú schopní zabezpečiť dostupnosť ZS, pričom táto situácia vznikne nezávisle od ich vôle. Zahŕňa nielen aktuálny stav, ale aj situácie pri ktorých existuje potencionálna hrozba, že takýto stav nastane aj v budúcnosti. Okrem iného tam patrí aj nedostatok personálu.
3) Mimoriadna situácia môže byť podľa návrhu vyhlásená aj na základe sociálnych faktorov, alebo iných faktorov. Otázka stojí, aké sú to sociálne a iné faktory?
4) Taktiež nesúhlasíme s trvalým stavom takto navrhovaných noviel zákonov, bez stanovenia obdobia platnosti.
5) Zvolený postup novelizácie zákonov vytvára precedens aj pre iné činnosti v spoločnosti.
Nesúhlasíme s konštatovaním predkladateľa, ktorý deklaruje súlad zákona s Ústavou SR.
Vyzývame poslancov Národnej rady SR, aby v navrhovanej podobe zákon neschválili.
Mgr. Anton Szalay – predseda
Ing. Daniela Pochybová – podpredsedníčka
SOZ zdravotníctva a sociálnych služieb