Zástupcovia Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) odmietli požiadavku odborárov na zvýšenie platov nezdravotníckych pracovníkov. Nepristúpili ani na zvýšenie príplatkov za prácu v sobotu. Informoval o tom Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) s tým, že zvažuje vyhlásenie štrajkovej pohotovosti.

„Zástupcovia Asociácie nemocníc Slovenska odmietli v plnom rozsahu navrhovanú výšku príplatkov za prácu v sobotu, keďže by to pre zamestnávateľov združených v ANS prinieslo rast nákladov o 3,5 milióna eur. Taktiež odmietli požiadavku SOZ ZaSS o úpravu základných platov o desať percent pre nezdravotníckych pracovníkov, pretože by to v členských nemocniciach znamenalo nárast o 6,8 milióna eur,“ priblížil zväz v stanovisku.

V tejto súvislosti poukázal na to, že nastavenie základných platov nezdravotníkov sa odvíja len od výšky minimálnej mzdy. „Vzhľadom na aktuálnu situáciu a výraznú nespokojnosť nezdravotníckeho personálu SOZ ZaSS zvažuje vyhlásenie štrajkovej pohotovosti,“ uviedol zväz. Apeluje na kompetentných, aby zabezpečili dostatočný objem financií, ktoré pokryjú výdavky aj na kolektívne zmluvy medzi zamestnávateľmi a odbormi.

Vyjednávanie má pokračovať po štvrtkovom stretnutí na ministerstve zdravotníctva. „Výsledok ďalšieho vyjednávania má len dva scenáre. ANS oboznámi zástupcov zamestnancov, či sa nájdu zdroje, alebo si budú nemocnice musieť hľadať nových zamestnancov, pretože tí nespokojní im za týchto podmienok s najväčšou pravdepodobnosťou odídu,“ uzavrel predseda zväzu Anton Szalay.

Zdroj: TREND, TASR, SITA, BLESKOVKY…..

Od SOZZASS