14. 3. 2024 19:13 

Ľubomír Bajaník, moderátor:

Nemocnice naďalej nemajú zmluvy s poisťovňami. Sú tak podľa ich asociácie ohrozené platy a chod zariadení. Chýba vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorá mala platiť už 15. januára.

redaktorka:

Rezort zdravotníctva doteraz neschválil vyhlášku o financovaní nemocníc a ambulancií. Poisťovne tak nevedia, koľko peňazí im majú rozdeliť.

Igor Pramuk, viceprezident Asociácia nemocníc Slovenska:

Stále ešte nemáme takýto papier, ktorý je vyhláška, ktorý je oficiálny, a ktorý povie áno, na váš typ zdravotnej starostlivosti pre asociáciu nemocníc je potreba 119 miliónov, máte ich tam. Vtedy môžu začať poisťovne s nami rozprávať.

Marián Petko, prezident Asociácia nemocníc Slovenska:

Ak by situácia pokračovala, nedoriešila sa budúci týždeň, tak sú ohrozené v niektorých nemocniciach aj platy zdravotníckych pracovníkov.

redaktorka:

V prípade, že poisťovne s nemocnicami nepodpíšu dodatky, je možné, že nemocnice s nimi vypovedajú zmluvy. To by spôsobilo, že budú poskytovať len akútnu zdravotnú starostlivosť.

Ivana Linetová, odbor komunikácie VšZP:

Rokovania s odbornými združeniami kontinuálne pokračujú. Vo vzťahu k zákonným navýšeniam platov zdravotníckych pracovníkov poskytujeme nemocniciam preddavky.

redaktorka:

Tie sú však podľa asociácie nedostatočné. Ohrozené sú aj platy nezdravotníckych pracovníkov. Predseda Slovenského zväzu zdravotníctva upozorňuje, že uvažujú o štrajku.

Anton Szalay, predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva:

Budú vyslovovať nespokojnosť, dajú výpovede a tým pádom nemocnice nebudú mať zabezpečené činnosti, ktoré jednoznačne pre liečbu pacientov potrebujú.

redaktorka:

Kedy bude vyhláška zverejnená, zatiaľ nevie ani ministerstvo zdravotníctva.

MZ SR:

Programová vyhláška k prerozdeleniu financií pre zdravotníctvo je ešte v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Momentálne sa čaká na stanovisko Ministerstva financií.

redaktorka:

Asociácia nemocníc súhlasí s požiadavkou odborárov na navýšenie platov nezdravotníckych pracovníkov. Kým však nebude prijatá vyhláška, k ich zvýšeniu sa zaviazať nevedia.

Zdroj: Andrea Škutová, rtvs.

Od SOZZASS