Zdroj: Aktuality.sk

6. decembra 2022 – Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay kritizoval vládu za schválenie stabilizačných príspevkov pre zdravotníkov vo výške 5000 eur.

Opatrenie si má celkovo vyžiadať 200 miliónov eur. Zdravotníci sa musia zaviazať, že zostanú v nemocnici či záchranke pracovať tri roky. Podporiť by sa podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) malo 39 500 zdravotníkov okrem lekárov.

„Je to nesystémový krok – ako aj v predchádzajúcich týždňoch. Určite je veľmi veľa ľudí, ktorí takúto šancu využijú. Ale keďže nepoznáme pracovné zmluvy, čo to vlastne bude obsahovať a k čomu sa zamestnanec zaviaže a ešte k tomu sa pripravuje aj optimalizácia nemocničnej siete, tak je veľmi otázne, ak zamestnanec nebude chcieť odísť, ale pracovisko zrušia, ako to bude s vrátením peňazí,“ uviedol Szalay pre Markízu.

Podľa jeho slov by boli títo zamestnanci zato, aby sa upravovali koeficienty v tabuľke. „Tým pádom by dostali ľudia na mesačnej báze vyššie zárobky. Nie ako teraz – nejaké bombastické vyhlásenie. Ak máme 260 miliónov eur, tak sa to malo riešiť inak,“ pokračoval.

Presuny zdravotníkov do nemocníc? Szalay predpokladá, že tento krok spustí u týchto pracovníkov migráciu. „Ak sa to bude týkať len nemocníc, čo bude v ambulanciách? Sú tam aj zdravotné sestry, personál, ktorý sa bude snažiť odísť za lepším zárobkom. A to

nehovorím o zariadeniach sociálnych služieb, pretože zárobková úroveň je tam ešte nižšia. Niekde na úrovni 85 % priemeru v národnom hospodárstve,“ upozornil.

Zdravotné sestry alebo fyzioterapeuti pracujúci v rovnakom meste sa podľa jeho slov môžu rozhodnúť, že odídu do nemocníc.

„Takže nevnímame to ako pozitívny krok. Keď si zoberieme, že odznela aj informácia, že z tejto sumy by nemali byť odvedené odvody, ako k tomu prídu ľudia zarábajúci minimálnu mzdu a musia z nej platiť dane a odvody? Celé je to zmätočné a je to len hasenie danej situácie danom čase,“ pokračoval v kritike.

Otázne sú podľa neho aj iné profesie, keďže v nemocniciach sú aj nezdravotnícki pracovníci a ľudia na ďalších postoch.

„Nie je to dobre rozbehnuté a keď sme mali a máme financie, tak určite to mala vláda využiť v koeficientoch, aby ľudia zarábali viac na mesačnej báze,“ uzavrel.

Stabilizačný príspevok vyplatí poskytovateľ zdravotnej starostlivosti zdravotníckemu pracovníkovi, ktorý splnil podmienky, najneskôr do 31. decembra.

Príspevok v zariadeniach sociálnych služieb

Na stabilizačný príspevok budú mať nárok aj matky, ktoré čerpajú materskú dovolenku a sú z uvedených zdravotníckych zariadení. Oznámil to na sociálnej sieti minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Ministerstvo práce má do konca roka predložiť návrh úpravy na zabezpečenie poskytnutia stabilizačného príspevku zdravotníckym pracovníkom v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, zdravotníckym pracovníkom a opatrovateľom vo vybraných zariadeniach sociálnych služieb.

Podporených sestier a fyzioterapeutov v zariadení sociálnych služieb by malo byť 3000, výška stabilizačného príspevku by pre nich mala predstavovať 4000 eur. Opatrovateľky a nižší zdravotnícky personál by mali dostať 3000 eur.

Od SOZZASS