Stano Suvák, moderátor

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková čelí ostrej kritike lekárskych a zdravotníckych odborárov. Všetci sa jej pýtajú, aké má plány s nemocnicou na bratislavských Rázsochách a nerozumejú ani zámeru postaviť novú vojenskú nemocnicu v Prešove. Dolinkovú obvinili, že nekoná v záujme pacientov, ale veľkých finančných skupín pôsobiacich v zdravotníctve.

Vierka Ihnátová, moderátorka

Predseda lekárskych odborárov Peter Visolajský kritizuje ministerku za to, že stále nevie vysvetliť, prečo sa špekuluje o zastavení projektu výstavby koncovej nemocnice na bratislavských Rázsochách. Zároveň apeluje na premiéra Roberta Fica a celú vládu, aby bol projekt postavený tak, ako bolo pôvodne plánované.

Peter Visolajský, predseda lekárskych odborárov

Verejne vyzývame pána premiéra Fica, aby zjednal na ministerstvo zdravotníctva nápravu, aby vrátil do zdravotníctva sociálny rozmer, namiesto biznisu. Aby na ministerstve zdravotníctva záujmy oligarchov pán premiér nahradil záujmami občanov.

Vierka Ihnátová, moderátorka

Podpredsedníčke Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Daniele Pochybovej nie je zrejmé, prečo namiesto výstavby novej štátnej nemocnice na bratislavských Rázsochách sa má investovať v Ružinove.

Daniela Pochybová, podpredsedníčka Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb

Takisto nám je nepochopiteľné tie Rázsochy. Počuli sme, že by mala byť údajne detská nemocnica. My máme národný ústav detských chorôb, máme detskú fakultnú nemocnicu v Banskej Bystrici v Košiciach. Čiže nevieme, aká by to bola nemocnica. Alebo chcú zrušiť Národný ústav detských chorôb?

Vierka Ihnátová, moderátorka

Ďalším nepremysleným krokom je podľa nej aj snaha o presunutie fakultnej nemocnice v Prešove pod správu ministerstva obrany.

Daniela Pochybová, podpredsedníčka Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb

Takisto sme prekvapení, že v Prešove fakultná nemocnica, by mala byť vojenská nemocnica. Vieme veľmi dobre, že boli vojenské nemocnice viaceré na Slovensku, všetky sa zrušili, zostala iba v Ružomberku a teraz zrazu ideme vojenskú nemocnicu v Prešove.

Vierka Ihnátová, moderátorka

Dolinková kritiku ohľadom Rázsoch od začiatku odmieta a už avizovala, že si musíme počkať na definitívne rozhodnutie vlády. Verejnosť bude informovať, až keď jej návrhy schváli ficov kabinet. Povedala, že rezort nejde proti platným pravidlám a tvrdí, že situácia okolo Rázsoch je aj zlyhaním Hegerovej a Ódovej vlády.

Zuzana Dolinková, ministerka zdravotníctva (Hlas-SD)

My máme dokonca uznesenie vlády o tom, že Rázsochy majú byť financované z plánu obnovy a odolnosti a Rázsochy stanovia odolnosti financované nebudú. Tak myslím si, že aj tu treba niektoré rozhodnutia vlády ešte zrušiť, zmeniť. Takže ja verím, že všetko je v poriadku, tak ako sme sa rozhodli.

Vierka Ihnátová, moderátorka

Zmeny, o ktorých doteraz neinformovala, posiela Dolinková na poslednú chvíľu aj do parlamentu. Koalícia má v skrátenom konaní zabezpečiť právo detského pacienta na sprievod v nemocnici. Na poslednú chvíľu prejde aj dohoda so samosprávami na skrátení ordinačných hodín detských ambulantných pohotovostí.

Zdroj: Rádio Expres

Od SOZZASS