1. februára 2024

Asociácia nemocníc Slovenska avizuje problém s vyplácaním miezd v prípade nedohody so zdravotnými poisťovňami.

V prípade nedohody s poisťovňami bude ANS informovať nielen ministerku zdravotníctva, ale aj Lekárske odborové združenie.

Ak utorkové rokovanie Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) so všetkými tromi zdravotnými poisťovňami nedospeje k pozitívnej dohode, nemocnice združené v ANS budú mať problém vyplatiť svojim pracovníkom mzdy vyplývajúce zo zákonných povinností.

Po dnešnom rokovaní Rady ANS v Dražkovciach pri Martine to vyhlásil jej prezident Marián Petko. Dôvodom kritickej situácie v rezorte je chýbajúci plán prerozdelenia finančných prostriedkov pre zdravotnícke subjekty na rok 2024.

„ Poisťovne tvrdia, že za súčasných okolností nevedia, koľko finančných prostriedkov majú plánovať pre nemocnice v ANS. My sme už v novembri odovzdali našu požiadavku, kde sme vysvetlili, že na zákonné navýšenie platov je potrebných len pre nemocnice v našej asociácii 119 miliónov eur,“ vysvetlil Petko.

Navýšenie finančných prostriedkov

Doplnil, že ak poisťovne neponúknu navýšenie finančných prostriedkov ani na utorkovom rokovaní, znamenalo by to, že nemocnice nebudú mať dostatok financií ani na platy v zmysle zákona, nieto ešte na navýšenie nad rámec zákona. „ Takto kritickú situáciu, že 1. februára nevieme, aké budeme mať úhrady od 1. januára, si nepamätám,“ podotkol Petko.

V prípade nedohody s poisťovňami bude ANS informovať nielen ministerku zdravotníctva, ale aj Lekárske odborové združenie. „ Riaditelia nemocníc nemôžu za to, keď štát nezabezpečí cirkuláciu peňazí. Sme rozhodnutí aj vypovedať zmluvy poisťovniam a vtedy hrozí, že sa bude poskytovať iba akútna zdravotná starostlivosť,“ dodal prezident ANS.

Rozdeľovacia vyhláška

Dnešné rokovanie Rady ANS navštívil aj predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSSAnton Szalay. Zväz požadoval od asociácie úpravu platov pre nezdravotníckych pracovníkov o desať percent.

„ Keďže v rezorte ešte neexistuje rozdeľovacia vyhláška financií pre tento rok, asociácia nateraz takúto požiadavku odmieta. Aj preto požiadame ministerku zdravotníctva o urýchlené zvolanie mimoriadneho rokovania odvetvovej tripartity, aby nemocnice mohli vyplatiť mzdy zamestnancom, pretože inak budeme musieť pristúpiť k nátlakovým akciám,“ uviedol Szalay.

od Zdravotnickespravy.sk SITA

Od SOZZASS